Írta: tom1964h
Kiegészítések, széljegyzetek
A CLI
A DEC VT100 terminál, a mai parancssoros programmegoldások egyik előképe
forrás Wikipedia
A parancssori képernyő (CLI: command line interface) (továbbiakban terminál) felülete múltidéző (a régi karakteres terminálok képernyőjét utánozzák), de a megjelenés megtévesztő: nagyon hatékony programokat érhetünk el parancssoros módban. Néhány parancssoros terminál-program:
- a Windows régi eszköze a command.com (meghívható a
cmd
parancscsal) - a Windows Power Shell felülete (meghívható a START / jobb egérgomb / Windows PowerShell billenytű-kombinációval)
- a különböző Linux disztribúciókban számos shell eszközt (pl. gnome) adnak az operációs rendszerrel, ezek szintén parancssoros (karakteres) interfészt kínálnak
- ha valakinek nincs lehetősége saját gépén emulált vagy valódi Linux-ot használni, vannak on-line szolgáltatások is: használhatunk Ubuntu-t az onworks.net oldalán vagy a CoCalc online Linux terminálját - ez utóbbiban eleve beépített opció a Git használata.
Markdown formátum
A markdown egy emberi szemmel is olvasható szövegformázásra való formátum-nyelv, a hozzá tartozó kiterjesztés az .md. Ilyen formátumok még az RTF, a HTML és más típusok.
Markdown ikon - forrás Wikipedia
2004-es bevezetésekor azt tűzték ki célul, hogy a gépelés közbeni szövegformázást anélkül kelljen végrehajtani, hogy kezünket felemelnénk a billenytűzetről. Ezért a markdown szövegszerkesztési mód egyszerűen megtanulható.
A GitHub távoli repóban látható readme.md is egy markdown formátumú szöveg. Ennek az oldalnak a szövege is markdown formátumban készült. A markdown szövegben szerepelhetnek HTML-elemek is.
Eszközök:
- ha a saját gépeden szeretnél .md szöveget szerkeszteni, a NotePad++ vagy a VSCode programokkal (ez utóbbihoz extension-t kell letölteni)
- on-line .md szerkesztő pl. a Dillinger, ahol külön képernyő-félen láthatod, hogy néz ki megjelentve a szöveg.
Jó tutorialok az .md formátumhoz:
- a Jetbrains leírása a Markdown Syntax;
- a GitHub-nak saját oktató anyaga a Mastering Markdown;
- a GitHub Docs külön fejezetet szentel a GFM (GitHub Flavored Markdown) ágazatnak a Writing on GitHub címen.
Az Edge böngészőnek saját kiegészítője van Markdown Viewer néven. John Gruber szerzői oldalán pedig a Dingus fejezetben on-line konvertert találhatunk.
Mi a hub - mi a GitHub?
Hogy mit jelent a fenti két fogalom? Elsősorban szolgáltatást, elérhető internet oldalt és számos más eszközt. A Git technológia implementációja a GitHub és a GitLab (többek között), közösségek felé is elérhetően, személyes és céges fiókokkal. Lényeges részük a repository azaz a tároló, amelyet felhasználhatnak a csoportmunkában. A hub-szerű, központi működés fontos többlet pl. egy általános file-szerverhez képest.
A hub szóval többfelé is találkozhatunk, néhány közölük:
- logisztikában központi elosztó szerepe van egy hub-nak, pl. ilyen a Port of Rotterdam konténer terminálja
- számítógépes hálózatok csomópontjai is sokszor hub-ok
- a központi repository is egy hub: git repókat tárolnak és osztanak meg, támogatják a csoportmunkát és a fejlesztési munkafolyamatokat, ez pl. a GitHub és a GitLab
- külön említeném a konténeres hub-okat, a Docker-hub-ot és a Kubernetes gcloud container hub-ot
- végül a knowledge hub, amely szintén az együttműködésre és a központi működésre épül, gondoljunk a Wikipedia-ra; használják marketingben, oktatásban és karrier-építésben egyaránt, nézd meg a Stravito vagy a Knowledgehub vagy az ontotext oldalait.
Visszatérve a GitHub-ra, különlegessége, hogy terminálból, git-parancsokkal is elérhetők a GitHub távoli repói. A GitHub további hasznos szolgáltatásaita Wikipedia oldala áttekinthetően mutatja be, érdemes átolvasni: GitHub Pages, wikis, Gist, stb.
GitHub Desktop
A Desktop a GitHub szolgáltató asztali alkalmazása, amellyel grafikus felületen tudunk Git-repókat kezelni (letölthető innen), továbbá használati példák is megtekinthetők.
Ha viszont az eredeti Git oldalra látogattok el, akkor a “Downloads” hasáb alatt Gui Clients feliratra kattinthatunk, ahol a GitHub Desktop mellett (op.rendszerre lebontva) más grafikus kliens-alkalmazásokat is találhattok, pl. a SourceTree-t vagy másokat.
Git és az IDE
A Netbeans, a VS Code (és sok más IDE) felismeri a Git repót. Mindkét eszköz esetében pluginek segítik a kényelmes verziókezelést fejlesztés közben:
- jó leírás a GitHub, a GitHub Desktop és a Netbeans integrált használatához How To Use Git in Netbeans
- ha VSCode IDE-t használsz, akkor a Working with GitHub in VS Code oldal hasznos segítség lesz
További olvasni való
A tanfolyam végén elsősorban ajánlom a Git Book könyvet, ami akár e-könyv formátumban is elérhető.
Továbbá egy nagyon jó magyar nyelvű áttekintés a témában a győri Széchenyi Egyetem anyaga a Source control systems.
További szorgalmi olvasnivalók a témában:
- hogyan dolgozzunk együtt fejlesztők a Git repó segítségével: Using Git with a central repository
- a Git a fejlesztők megmentője - alapvetések és alapgyakorlatok és flow témában a Git: The Savior of Developers írást
További olvasnivalók branchek és workflow témákban a Git, GitHub, & Workflow Fundamentals.
forrás draw.io